Победа против Чиле за крај на Мундијалот

Победа против Чиле за крај на Мундијалот

Македонија го совлада Чиле и го освои 15 место на Светското првенство во Германија и Данска. Пласман ист како и пред две години, на Светското првенство во Франција.

Како и на претходните два меча што ги имаме играно со овој противник и на оваа средба резултатот беше тесен, а победата извојувана практично во последните минути.

Македонија поведе 6-3, Чиле израмни на 6-6 и потоа се играше израмнето до крајот на средбата. Македонија го диктираше резултатот, постојано водеше но тоа водство не беше поголемо од два гола разлика. На полувреме беше 16-16.

Во второто полувреме исто така се играше израмнето, Македонија имаше повеќе од водството, но Чиле на десетина минути до крајот поведе со 26-24. Веднаш врати македонскиот тим, направија серија од 4-0, и потоа го одржа водството до крајот за конечни 32:30.

Кирил Лазаров со девет и Дејан Манасков со осум гола беа најефикасните во македонската репрезентација на овој натпревар, додека за репрезентацијата на Чиле најефикасен ракометар беше Фојшман Ервин со 9 погодоци.

Официјален записник од натпреварот

SP 2019 (rakomet) Makedonija-Chile 20.01.2019-9794 SP 2019 (rakomet) Makedonija-Chile 20.01.2019-9882 SP 2019 (rakomet) Makedonija-Chile 20.01.2019-9743

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за