Младинците петтопласирани на ЕХФ Шампионатот во Варна

Младинците петтопласирани на ЕХФ Шампионатот во Варна

Младинската машка репрезентација на Македонија (до 20 години) победи во натпреварот за петтата позиција на шампионатот против селекцијата на Украина со 26-23.

И покрај тоа што нашите репрезентативци одиграа нерешено во меѓусебниот дуел во групната фаза во првото, на денешниот последен меч на ЕХФ Шампионатот во Варна, ракометарите на Македонија излегоа како победници и го освоија петтото место на шампионатот.

Натпреварот генерално беше изедначен, Македонија водеше во поголемиот дел од првото полувреме, а во дваететта минута во првото полувреме нашите младинци имаа највисокото водство од три погодоци. Потоа следеше серија од 5:0 за ракометарите на Украина и нивно водство од 9:11, за потоа во завршницата нашите младици со сигурна игра во одбраната и сигурен напад да дојдат повторно во водство 13:11 и со тој резултат се замина на полувреме.

Почетокот на второто полувреме беше поуспешно за Украинските ракометари кои со серија 4:0 стигаа до водство од 13:15, за потоа брзо да следи изедначување на 15:15. Ракомтарите на Македонија со поефикасна игра во последните минути од натпреварот 0стигна до триумф од 26-23.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести