Младинската женска селекција ќе игра за пласман од 13та до 16-та позиција

Младинската женска селекција ќе игра за пласман од 13та до 16-та позиција

Младинската женска селекција ќе игра за пласман од 13та до 16-та позиција и за противник ќе ја има селекцијата на Јужна Кореа.

Нашите млади ракометарки во групната фаза од главната фаза на Мундијалот оддигра два натпревара и запиша еден нерешен резултат и еден пораз. Во главната фаза нашите ракометарки беа дел од групата 4 и оддигра натпревари против селекциите на Португалија и Црна Гора.

Нашите млади ракометарки во првиот натпревар против селекцијата на Португалија оддиграа нерешено 28:28, а во следното коло беа поразени од селекцијата на Црна Гора со резултат 26:23, и како четврто пласирана екипа во групата ќе разигрува за пласман од 13то до 16то место на 2024 IHF Women’s Junior World Championship.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за