Младинската женска репрезентација се пласираше меѓу 16-те репрезентации во светот

Младинската женска репрезентација се пласираше меѓу 16-те репрезентации во светот

Младинската женска репрезентација на Македонија ја забележа втората победа на и се пласираше во главната фаза на 2024 IHF Women’s Junior World Championship.

Вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ нашите млади ракометарки славеа победа против селекција на Ангола со резултат 24:28, откако ден претходно го запишаа и првиот пораз на Мудијалот од репрезентијата на Исланд во рамки на второто коло.

Младинската репрезентација во понатамошното натпреварување на Мундијалот ќе се соочи со селекциите на Португалија и Црна Гора.

За најкорисен играч на натпреварот беше избрана Сара Стефаноска.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за