Наши пријатели

Младинките во втор барабан за ждрепката за ЕП во Шпанија

Македонските ракометни репрезентативки до 19 години се сместени во вториот „шешир“ за ждрепката за Европското првенство во Шпанија. По квалификациите кои се одржаа во Скопје и трите победи над Исланд, Холандија и над Црна Гора, нашите девојки го кренаа својот рејтинг и добија место во второто друштво по квалитет.

Во ист „шешир“ со Македонија ќе биде светскиот првак од ланското лето, репрезентацијата на Романија, потоа Норвешка и Данска. Носители, пак, се шампионот и вицешампионот од минатото ЕП во оваа категорија, Шведска и Русија и уште Данска и Португалија.

Ждрепката ќе се влече во Валенсија, на 5 мај, а ЕП е предвидено во периодот од 23 јули до 2 август.

 

Барабан 1: Шведска, Русија, Данска, Португалија

Барабан 2: Македонија, Романија, Норвешка, Хрватска

Барабан 3: Унгарија, Германија, Шпанија, Црна Гора

Барабан 4: Франција, Белорусија, Србија, Литванија

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright