Македонија со триумф ги почна квалификациите за ЕП

Македонија со триумф ги почна квалификациите за ЕП

Младинките на Македонија со победа, 24-22 (8-10) ги почнаа квалификациите за ЕП што летово треба да се одржи во Шпанија.

Со одличното второ полувреме во кое не само што направија пресврт во играта туку и во резултатот, нашите младинки имаат предност што ја задржаа до самиот крај. А последните минути донесоа голема неизвесност, бидејќи Македонија им даде две шанси на Исланѓанките да реализираат, но и двете репрезентации имаа избрзани напади. Во последната секунда Ѓорѓиоска постигна гол за радоста на теренот и трибините.

Сара Ристова со 9 гола беше најефикасна во репрезентацијата на Македонија, а Ангела Тодоровска, Симона Стојановска и Теодора Керамитчиева постигнаа по четири гола.

Утре Македонија игра со Холандија (18,30 ч) во СРЦ Кале, а влезот е слободен.

 

На првиот натпревар од групата, Црна Гора со 30-25 ја победи Холандија.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за