Македонија поуспешна од Србија и во вториот пријателски натпревар

Македонија поуспешна од Србија и во вториот пријателски натпревар

Одигран и вториот пријателски натпревар помеѓу сениорските селекции на Македонија и Србија. И денес македонската репрезентација поуспешна од репрезентацијата на Србија, натпреварот заврши 28-27 на полувреме 16-13.

Натпреварот се одигра во спортскиот центар Борис Трајковски и беше од затворен карактер.

Најуспешен ракометар за Македонија беше Жарко Пешевски со 6 постигнати погодоци, додека за репрезентацијата на Србија најуспешни ракометари беа Вукашин Воркапич и Стефан Вујич со по 4 погодоци.

Воедно ова беше и последниот натпревар на нашите ракометари пред почеток на СП 2019 во Германија и Данска.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како