Македонија поразена од Аргентина во првото коло на кадетското СП

Македонија го загуби првиот натпревар на мундијалот. Аргентина беше со подебели нерви во вториот дел, ги искористи своите шанси и на крајот се радуваше на првите бодови (23-20).

Аргентина поведе со 2-1 и имаше и шанса да ја зголеми предноста. Mакедонија одигра добар период и стигна до 6:3, но веднаш следеше израмнување. Македонија одигра добро во одбрана со поддршка од голманот за повторно да поведе со три гола 9:6, а до крајот на полувремето ја задржа предноста 13:9.

По седум минути игра во вториот дел беше 15-11, но влезе во кризен период Македонија и во 48 минута Аргентина израмни на 16:16.

По ова се играше гол за гол, Македонија водеше 19:18, но потоа работите отидоа во погрешен правец и Аргентина го презеде водство. Многу промашени удари, пенали и на крајот Аргентина имаше недостижно водство од 22-20 на пола минута до крајот. Конечниот резултат е 23-20 за Аргентина.

Ненад Костески постигна 6 гола, а голманот Кизиќ имаше важни одбрани и тие беа највпечатливите играчи во македонскиот тим.

Следен натпревар на Македонија е на 08.08.19 (четврток) против селекцијата на Нигерија.
Натпреварот се игра во СЦ Борис Трајковски со почеток во 20:30 часот. Влезот во салата е слободен.