Македонија подобра од Црна Гора и во втората пријателска во Скопје

Македонија подобра од Црна Гора и во втората пријателска во Скопје

Македонската сениорска машка репрезентација победи и на втората пријателска против Црна Гора. На денешната средба во СРЦ „Кале“ која беше од затворен карактер, нашите ракометари водеа во текот на целата средба и заслужено славеа со 29-26.

Натпреварот во кој македонскиот селектор Ивица Обрван често ротираше со составот, имаше изедначена прва половина на првото полувреме. Нашиот состав предводен од Манасков, Прибак и Филип Лазаров, поведе со 3-1, но Црна Гора се врати и на средина од полувремето изедначи на 6-6. Сепак, следуваа три гола во низа на Македонија постигнати од Митков, Прибак и Лазаров, а во завршницата од полувремето свои минути имаше и Стојанче Стоилов, па нашиот тим замина на пауза со предност од 13-11.

Во второто полувреме, Манасков и Митков ја играа главната улога во нападот на нашиот состав, а впечатлив настап на голот имаше Никола Митрески. Македонија стигна до највисоки 4 гола разлика кои знаеше како да ги одржува до крајот на средбата. Црна Гора успеа за момент да се приближи на 23-22 на точно 10 минути до крајот од средбата, но трите гола по ред (два на Стоилов и еден на Георгиевски) повторно ја одлепија нашата репрезентација на солидна предност која подоцна значеше и победа од 29-26.

Нашата репрезентација на овој натпревар настапи без капитенот Кире Лазаров, а селекторот Обрван им даде поголема можност на неколку помлади играчи како последен последен тест пред Европското во Полска. Ова беше последна подготвителна средба за Македонија пред заминувањето за Краков кое е предвидено за среда.

Македонија – Црна Гора 29-26 (13-11)
Манасков 9, Стоилов 5, Митков 4, Ф.Лазаров 2, Прибак 2, Н.Маркоски 2, Костески 1, Миркуловски 1, Георгиевски 2, Ојлески 1

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за