Македонија ги доби противниците на СП 2019

Македонија ги доби противниците на СП 2019

Сениорската машка репрезентација на Македонија, во групната фаза на Светското Првенство 2019 ќе се сретне со селекциите на Шпанија, Хрватска, Исланд, Бахреин и Јапонија.

На полудиригираното извлекување што денеска се одржа во Копенхаген, Македонија беше извлечена во групата Б, што значи дека своите натпревари ќе ги игра во градот Минхен во Германија.

Група А: Франција, Русија, Германија, Србија, Бразил, Кореја
Група Б: Шпанија, Хрватска, МАКЕДОНИЈА, Исланд, Бахреин, Јапонија
Група Ц: Данска, Норвешка, Австрија, Тунис, Чиле, Саудиска Арабија
Група Д: Шведска, Унгарија, Катар, Аргентина, Египет, Ангола

Според системот на натпреварување, најдобропласираните три селекции од секоја група ќе обезбедат пласман во следната фаза. Групата Б во која се наоѓа Македонија, ќе вкрсти со Групата А, а натпреварите во таа новоформирана Главна Група 1, ќе се играат во Келн.

За репрезентацијата на Македонија ова претставува шесто учество на Светските Првенства и веќе четврто по ред. Заедно со Европските Првенства, за нашиот состав ова ќе преставува вкупно 11 учество на големите натпреварувања, односно ќе биде веќе осмо по ред, почнувајќи од ЕП во Србија во 2012 година.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести