Кадетите се пласираа во Main Round на 2023 IHF Men’s Youth World Championship

Кадетите се пласираа во Main Round на 2023 IHF Men’s Youth World Championship

Кадетската машка репрезентација на Македонија обезбеди пласман во Главната рунда на 2023 IHF Men’s Youth World Championship кое се оддржува во Хрватска.

Кадетската машка репрезентција на Македонија која беше дел од групата Ф заедно со репрезентиита на Грузија, Норвешка и Црна Гора успеа да запише две победи и еден пораз.

Кадетите настапот на 2023 IHF Men’s Youth World Championship го започнаа со пораз од селекцијата на Норвешка со резултат 27:25.

Во второто коло од 2023 IHF Men’s Youth World Championship запишаа победа против репрезентацијата на Црна Гора со резултат 20:29.

Во последното коло од преелимирната група 2023 IHF Men’s Youth World Championship ја запишаа и втората победа со резултат 27:21 против репрезентацијата на Грузија.

Во главната рунда на 2023 IHF Men’s Youth World Championship нашата кадетска репрезентација е дел од групата 3, а за противници ги има репрезентациите на Данска и Австрија кои се пласираа на првата и втората позиција од групата Е.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за