Јуниорките ги добија противниците за Квалификациите за ЕП 2017

Јуниорките ги добија противниците за Квалификациите за ЕП 2017

Јуниорската женска репрезентација на Македонија (до 19 години) ќе игра во група со Унгарија, Фарски Острови и Молдавија на квалификацискиот турнир за пласман на Европското Првенство што наредното лето ќе се игра во Словенија.

Денеска во Виена се одржа извлекувањето за квалификациските турнири кои ќе ги дадат последните 13 учесници на континенталниот собир во оваа младинска категорија. Македонија беше извлечена од вториот шешир во Групата 1 заедно со селекциите на Унгарија, Фарски Острови и Молдавија, во ситуација каде двете најдобро-пласирани селекции обезбедуваат учество на ЕП.

Квалификацискиот турнир ќе се одржи во периодот од 17 до 19 март 2017 година, а Македонија го доби правото да биде организатор на турнирот.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации