Јуниорите поразени од Швајцарија во Квалификациите за ЕП 

Јуниорите поразени од Швајцарија во Квалификациите за ЕП 

Македонската Јуниорска Репрезентација (У20) доживеа пораз од Швајцарија со 21-15 за почеток на Квалификациите за ЕП 2016.

Нашите јуниори одиграа одлично прво полувреме кое го завршија и со предност од 9-7 против фаворизираниот противник, сепак Швајцарија направи пресврт во текот на второто полувреме и стигна до конечен триумф од 6 голови разлика.

Во отсуство на Кузмановски и Талески кои се дел од сениорската репрезентација која пак паралелно со јуниорите игра квалификации за ЛОИ, Горан Крстевски беше најефикасен во нашиот тим со 4 голови, а Мартин Велковски и Давор Палевски додадоа по 3 гола. Уште во листата на стрелци се запишаа и Танкоски, Трпчевски и Арсеновски со по 1 постигнат гол.

Нашата јуниорска репрезентација квалификациите ги продолжува утре против селекцијата на Фарски Острови, која денеска направи изненадување во првото коло и одигра нерешено со Црна Гора (25-25). Квалификацискиот турнир за ЕП го завршуваме во недела со дуел против Црна Гора. Најдобропласираните две репрезентации од групата ќе обезбедат пласман на континенталниот собир.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Во рамки на IHF Неделата за едукација на ракометни тренери и ракометни судии, во организација на International

Тренер/Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација Јулијана Дамчевска го објавува списокот на повикани ракометарки за претстојното WOMEN’S 19 EHF EURO

Тренер/Селекторот на женската кадетска ракометна репрезентација, г-ѓа Јулијана Дамчевска го објавува списокот на

Информација

Почитувани, Ве известуваме, во делот на спроведување на програмските активности, а согласно член 35