Јуниорите поразени од домаќинот Данска во второто коло од ЕП

Јуниорите поразени од домаќинот Данска во второто коло од ЕП

Македонската репрезентација до 20 години и покрај добрата игра во првото полувреме, не успеа да го изненади фаворизираниот домаќин на Европското Првенство и доживеа пораз од 23-18.

Нашите ракометари добро го отворија натпреварот и постојано во текот на првото полувреме одржуваа водство. Предноста најмногу се искачи до 3 голови (8-5), но сепак во завршницата од полувремето Данска успеа да се врати и да намали на 11-10.

Рано во второто полувреме Данците ја превземаа предноста која ја одржуваа до крајот на мечот. На средината на второто полувреме успеавме да намалиме на 1 гол негатива, сепак веднаш по тоа следуваше подолг период без реализација кој Данска го искористи да поведе со 4 голови. И покрај обидите на нашиот тим да се врати до крајот, Данска го задржа водството за триумф од 23-18.

Ова е втор пораз за Македонија во вториот натпревар на Европското Првенство, но и натаму остануваат отворени шансите за пласман меѓу најдобрите осум на „Стариот континент“. Нашите јуниори во недела се среќаваат со Холандија и доколку успеат да остварат победа од 4 или повеќе голови, а во меѓувреме и Данска ја совлада Норвешка, тогаш Македонија заедно со домашната репрезентација би можела да патува во следната фаза.

Утре на првенството е слободен ден, а последното коло од првата групна фаза ќе се игра во недела. Почетокот на мечот Македонија – Холандија е предвиден за 18:00 часот.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за