Информација за извлекување за Прва Лига мажи и Супер Лига Жени

Информација за извлекување за Прва Лига мажи и Супер Лига Жени

Ве информираме дека Извлекувањето на групите за Прва Машка Лига и извлекувањето на редните броеви за одредување на редоследот на натпреварите во Супер Женска Лига за натпреварувачка сезона 2020/2021  ќе се одржи во 10.08.2020 (Понеделник) со почеток во 12:00 часот со LiveStream на YouTube каналот на РФМ.

Линкhttps://www.youtube.com/watch?v=6KSyvZNrAB0

Во Прва Машка Лига ќе учестуваат 16 екипи

Шешир 1 РК Металург-РА / РК Аеродром

Шешир 2 РК Македонија Ѓ.П. / РК Риниа-М

Шешир 3 РК Скопје 2020 / РК Шампион / РК Драчево

Шешир 4 ГРК Борец / РК Јехона /РК Кичево 2020/ РК Преспа 2015

Шешир 5 РК Вардар Неготино / РК Делчево-Вардар / МРК Куманово / РК Партизан 2016 / РК Текстилец

Во група А ќе бидат екипите од Шешир 4, една екипа од Шешир 1, една екипа од Шешир 2 и две екипи од Шешир 3.

Во група Б ќе бидат екипите од Шешир 5, една екипа од Шешир 1, една екипа од Шешир 2 и една екипа од Шешир 3.

Системот на натпреварување во секоја група во Прва Машка Лига ќе се одигра по еднокружен бод систем (домаќин-гостин) 2 х 7 кола – вкупно 14 кола. По завршување на регуларниот дел од првенството се формираат плеј оф и плеј аут групи составени од 8 екипи.

Екипите од 1-4 место од група А и група Б ќе ја формираат плеј оф групата од 8 екипи. Екипите од 5-8 место од група А и група Б ќе ја формираат плеј аут групата од 8 екипи. Победникот во Првата Машка Лига ќе игра еден бараж натпревар со второпласираната екипа во плеј аутот во Супер Машка Лига 2020/2021.

Во системот на натпревари во Женска Лига – СКОПСКО учестваваат 13 (тринаесет) екипи.

РК СПАРТАК

ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – ЖРК

ЖРК ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

ЖРК КУМАНОВО

РК ШАМПИОН

ЖРК МЕТАЛУРГ

РК КУЗМАН – ВАРДАР

РК ДЕСПИНА

ЖРК СТРУЖАНКА

Ж.Р.К ВАРДАР

ЖРК ЧАИР

ЖРК ГЕВГЕЛИЈА

ЖРК ПЕЛИСТЕР 2012

Системот на натпреварување во Женската Лига -СКОПСКО ќе биде еднокружен бод систем дома-гости 2 x 13 кола (вкупно 26 кола). По завршувањето на 26-то коло се добива конечниот пласман на екипите за сезона 2020/2021 год.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како