ЖРК Вардар е шампион во младинска женска лига за натпреварувачка сезона 2022/23

ЖРК Вардар е шампион во младинска женска лига за натпреварувачка сезона 2022/23

Вечерва во финалето на Ф4 во младинска женска лига екипата на ЖРК Вардар ја совлада екипата на Ѓорче Петров ЖРК со резултат 32:29 , а во натпреварот за третото место ЖРК Шампион ја совлада екипата на ЖРК Металург со резултат 24:16.

КОНЕЧЕН ПЛАСМАН:

1. ЖРК Вардар

2. Ѓорче Петров ЖРК

3. ЖРК Шампион

4. ЖРК Металург

ИНДИВИДУАЛНИ ПРИЗНАНИЈА НА Ф4 :
Најдобар стрелец: Сара Стефановска (ЖРК Вардар)
Најдобар голман: Ема Кирова (ЖРК Шампион)
Најдобар играч: (MVP): Сара Стефановска (ЖРК Вардар)

ALL STAR TEAM
Голман: Ема Кирова (ЖРК Шампион)
Лево крило: Јана Равојска (ЖРК Вардар)
Лев бек: Сара Стефановска (ЖРК Вардар)
Среден бек: Бојана Коцева (ЖРК Вардар)
Десен бек: Теодора Дукоска (Ѓорче Петров ЖРК)
Десно крило: Бојана Радевска (ЖРК Вардар)
Пикер: Анастасија Трпеска (Ѓорче Петров ЖРК)

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести