ЖРК Пелистер 2012 е шампион во пионерска женска лига за натпреварувачка сезона 2022/23

ЖРК Пелистер 2012 е шампион во пионерска женска лига за натпреварувачка сезона 2022/23

Вечерва во финалето на Ф4 во пионерската женска лига екипата на ЖРК Пелистер 2012 ја совлада екипата на РК Јехона со резултат 18:17, а во натпреварот за третото место РК Деспина ја совлада екипата на Ѓорче Петров ЖРК со резултат 20:18

КОНЕЧЕН ПЛАСМАН:

1. ЖРК Пелистер 2012

2. РК Јехона

3. РК Деспина

4. Ѓорче Петров ЖРК

ИНДИВИДУАЛНИ ПРИЗНАНИЈА НА FINAL FOUR:
Најдобар стрелец: Тодоровска Анастасија (ЖРК Пелистер 2012) – 13 погодоци
Најдобар голман: Илиоска Сара (РК Јехона)
Најдобар играч: (MVP): Николовска Мила (РК Јехона)

ALL STAR TEAM:
Голман: Илиоска Сара (РК Јехона)
Лево крило: Бундоска Невена (РК Деспина)
Лев бек: Ѓероска Антонела (Ѓорче Петров ЖРК)
Среден бек: Лазаревска Јана (ЖРК Пелистер 2012)
Десен бек: Божиновска Габриела (РК Јехона)
Десно крило: Христовска Ева (ЖРК Пелистер 2012)
Пикер: Лашкоска Мила (РК Деспина)

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за