Веспрем е нов првак на СЕХА лигата

Веспрем е нов првак на СЕХА лигата

За Веспрем ова е прв трофеј сезонава, прв во Регионалната лига каде дебитира токму сезонава, и првпат се случува домаќин на завршниот турнир на го освои. Унгарците беа фаворити за трофејот уште пред почетокот на овој завршен турнир, и во финалето им беше полесно, за разлика од полуфиналниот натпревар.

Белоруските се држеа само во првите 13 минути кога беше 5-5, а потоа целата иницијатива беше на страната на домаќините. Во ниту еден момент не беше  доведена во прашање победата, која на крајот беше изразена со двоцифрена предност.

Крилото Гашпер Маргуч постигна девет гола од исто толку обиди за Веспрем, а Гарсија Угалде имаше осум гола. Кај Мешков, Растко Стојковиќ постигна 8 гола.

Конечен пласман

1. Веспрем
2. Мешков
3. ППД Загреб
4. Вардар

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за