Шведска противник на македонските сениорки во баражот за СП

Шведска противник на македонските сениорки во баражот за СП

Денеска во Гетеборг се одржа извлекувањето на двојките од Баражот за Светското Првенство 2017, по кое Македонската женска сениорска репрезентација за противник ќе ја има силната Шведска во двомечот.

Успешниот настап во квалификациската група што се играше на Фарски Острови им обезбеди пласман на нашите репрезентативки во баражот за СП, каде најпрво ќе бидат домаќини на Швеѓанките во првата средба, додека вториот натпревар ќе го играме на гостински терен. Победниците од бараж двомечот ќе го осигураат местото на Светското Првенство. Бараж натпреварите ќе се одиграат во јуни 2017 година.

Двојки за бараж натпреварите за СП 2017:

Македонија – Шведска
Црна Гора – Белорусија
Италија – Србија
Русија – Полска
Унгарија – Словачка
Романија – Австрија
Украина – Шпанија
Хрватска – Словенија
Чешка – Турција

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации