Сениорите успешни во баражот, минимален пораз во Клуж за заслужен пласман на СП 2019

Сениорите успешни во баражот, минимален пораз во Клуж за заслужен пласман на СП 2019

И покрај поразот од 26-25 на гостувањето во Клуж, Македонија заслужено го доби двомечот со Романија во баражот за пласман на веќе четврто Светско Првенство по ред и вкупно шесто во историјата на нашиот ракомет.

Избраниците на Раул Гонзалез знаеја како да го одржат водството од 8 голови разлика од првата средба (32-24) од баражот играна во Скопје, па и покрај тоа што Романците во еден момент од второто полувреме стигнаа и до позитива од 4 голови (24-20), пласманот на мундијалот за нашиот состав не беше доведен во прашање. Дејан Манасков со 8 погодоци беше прв стрелец во нашиот состав, Кирил Лазаров додаде 5, Стоилов беше стрелец на 4 гола, а во листата на стрелци се запишаа и Георигевски со 3, Филип Лазаров и Талески со по 2, односно Поповски кој постигна 1 гол. Впечатлив настап на голот на нашата селекција имаше и Борко Ристовски.

Со оваа вкупна победа од 57-50 против Романија, репрезентацијата на Македонија го продолжи континуитетот на настапи на големите европски и светски натпреварувања. За нашите најдобри ракометари ова ќе биде четврто учество на СП по ред и вкупно шесто. Заедно со Европските Првенства, настапот на СП 2019 во Германија и Данска, за Македонија претставува осмо учество по ред на големите натпреварувања и вкупно 11-то во историјата.

Извлекувањето за СП 2019 ќе се одржи на 25 јуни во Копенхаген, Данска. Според системот на натпреварување на СП 2019, извлечени ќе бидат четири групи со по шест репрезентации, а најдобропласираните три од секоја од групите ќе продолжат во главната фаза.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за