Прв пораз на Македонија на СП, Тунис подобар од нашите Младинци со 32-27

Прв пораз на Македонија на СП, Тунис подобар од нашите Младинци со 32-27

Македонската машка младинска репрезентација го доживеа првиот пораз во третиот натпревар од групната фаза на СП 2017, откако денеска загуби од Тунис со 32-27.

Првото полувреме од средбата донесе голем број на голови и неколку пресврти. Тунис подобро почна и поведе со 3-0, но Македонија се врати, најпрво изедначи на 3-3, а потоа со голот на Велковски дојде и до прво водство од 8-7. Сепак, втората половина од првото полувреме им припадна на Тунижаните, кои во еден момент водеа и со 5 голови разлика, за на пауза да се замине со 17-13.

Во второто полувреме Македонија се доближи до еден гол негатива (21-20), но тоа е се што избраниците на Иле Темелковски успеаја да направат. Следуваше нова низа голови на Тунис за ново резултатско одлепување, а во завршницата од средбата, серијата одлични одбрани на тунискиот голман дополнително ја зголеми разликата која се искачи и до највисоки 7 голови. Македонија постигна два гола во последната минута од средбата и ги постави конечните 32-27.

Со овој прв пораз, Македонија со Тунис го дели второто место на табелата со 4 бодови, додека Шпанија е прва со 6, сега единствена без пораз по трите одиграни кола. Бразил и Русија имаат по 2 бода, а последна е Брукина Фасо со 0 бодови. Утре е слободен ден, додека во недела, нашите младинци ги очекува дуел со Шпанија од 19:00 часот. Во понеделник завршува групната фаза со натпреварот против Бразил.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за