Победа на Младинците над Бразил (28-23) за осминафинале на СП

Победа на Младинците над Бразил (28-23) за осминафинале на СП

Младинската машка ракометна репрезентација на Македонија одигра најдобро кога беше најпотребно и во решавачкиот меч од групата Ц го совлада Бразил со 28-23, со што ја заврши групната фаза на високото второ место (зад Шпанија) и обезбеди пласман меѓу 16-те најдобри репрезентации во Светот.

Иако натпреварот беше главно неизвесен, Македонија водеше во најголемиот дел од 60-те минути. Рано во првото полувреме со добра игра во одбраната и реализации во нападот на повеќе различни играчи, Македонија дојде до водство, кое до крајот на полувремето се движеше на околу 2-3 гола. И покрај тоа што имавме три исклучувања од по две минути во текот на тоа прво полувреме, одбраните на Мартин Томовски донесоа и неколку и лесни голови од контра напади, што на полувреме ни донесоа 14-11.

На почетокот на второто полувреме поведовме и со дотогаш највисоки 15-11, но следуваше пад во играта и Бразил тоа го искористи да ја анулира негативата. На 10 минути до крајот од средбата, Бразил со серија од 6-2 направи пресврт и успеа да поведе со 22-21, но веднаш потоа најпрво Талески изедначи, а одбраните на Даниловски и реализациите на Кузмановски, Шилегов и Арсеновски ни донесоа предност од 26-22, која веќе беше недостижна за Бразилците. Во последните неколку минути знаевме како да ја задржиме предноста за конечни 28-23.

Филип Талески со 7 голови беше најдобар стрелец во нашиот состав, Мартин Велковски постигна 6 гола, а 5 додаде Мице Шилегов. По 4 голови реализираа Кузмановски и Арсеновски, додека по еднаш во листата на стрелци се запишаа Палевски и Нелоски.

Со оваа трета победа во петтиот натпревар, Македонија го обезбеди второто место во Групата Ц, зад Шпанија и пред Тунис и Русија кои исто така патуваат во осминафиналето. Бразил и Брукина Фасо ќе разигруваат за некоја од 16-та до 24-та позиција. Противникот на Македонија во осминафиналето ќе биде познат вечерва по одигрувањето на мечот помеѓу Алжир и Саудиска Арабија, а можни противници се Алжир (во случај да победи) или Аргентина (во случај на нерешено или победа на Саудиска Арабија).

Утре на Првенството е слободен ден, а осминафиналните дуели ќе се играат во среда.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за