Прелиминарен список на машката репрезентација за ЕП во Полска

Прелиминарен список на машката репрезентација за ЕП во Полска

Селекторот на Машката сениорска репрезентација на Македонија, Ивица Обрван, го објави прелиминарниот список од 28 ракометари за Европското Првенство што ќе се одржи во Полска на почетокот на 2016 година.

Според правилата и регулативите на ЕХФ, списокот и натаму може да подлежи на промени, заклучно со 12 декември, кога е краен рок за објавување на конечниот список.

ПРЕЛИМИНАРЕН СПИСОК НА РАКОМЕТАРИ ЗА ЕП 2016

Нашата сениорска репрезентација на Првенството се наоѓа во силната Група А, заедно со Франција, Србија и домаќинот Полска, а натпреварите ќе се играат во Краков во периодот од 15 до 19 јануари 2016 година.

Инаку ова ќе биде трето учество по ред на сениорите на најголемото континентално натпреварување, по настапите во Србија во 2012 и Данска во 2014 година, односно вкупно четврто во историјата, откако нашата најдобра машка селекција беше дел и од Европското во Италија во 1998 година.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани, Ве известуваме, во делот на спроведување на програмските активности, а согласно член

Информација

Почитувани, Ве известуваме, во делот на спроведување на програмските активности, а согласно член