Објавен новиот клупски ранкинг на ЕХФ за 2020/21 година

Објавен новиот клупски ранкинг на ЕХФ за 2020/21 година

На најновата клупска ранкинг листа на ЕХФ, Македонија во машка категорија го оствари својот најдобар рејтинг на клупски план а со тоа обезбедува загарантиран пласман во Лига на Шампиони за 2020/21 година.

Клупскиот ранкинг на Македонија е на 3-тата позиција со 115 бодови, пред Македонија се Германија со 132 бода и Франција со 139 бодови. Македонија во сезоната 2020/21 загаратирано ќе има еден претставник во Лига на Шампиони и три претставници во Европската ракометна лига (по старо ЕХФ Куп), а нема да имаме претставник во Челинџ Куп (ново ЕХФ Куп).

ЕХФ Клупски ранкинг мажи

Во женска конкуренција сме на 8-та позиција, а со тоа имаме загарантирано место во Лига на Шампиони за сезона 2020/21, а според ранкингот имаме и загарантирани три места во Европската ракометна лига (старо ЕХФ), нема да имаме претставник во ЕХФ Куп (старо Челинџ Куп).

ЕХФ Клупски ранкинг жени

Новата ранкиг листа за сезона 2020/21 се заснова на клупските резултати од сезона 2016/17, 2017/18 и 2018/19.

 

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како