Младост 09 од Богданци е нов Суперлигаш

Младост 09 од Богданци е нов Суперлигаш

Екипата на Младост 09 од Богданци го освои првото место во Првата машка ракометна лига за сезоната 2016/17, со што обезбеди пласман во Суперлигата за наредната сезона. Во последното коло од Првата лига, Младост 09 славеше на гостински терен кај Преспа со 27-22, осигурувајќи ја првата позиција на табелата пред второпласираниот Вардар 2.

РК Работнички го заврши овогодинешниот суперлигашки Плеј аут на последното место, со што наредната сезона ќе се натпреварува во Првата машка лига.

Второпласиранот од Првата лига, Вардар 2, и претпоследнопласиранот од Плеј аут лигата, Металург 2, ќе одиграат бараж натпревар по кој победникот, во сезоната 2017/18 ќе се натпреварува во Суперлигата, додека поразената екипа ќе продолжи во Првата лига.

Бараж натпреварот помеѓу Металург 2 и Вардар 2 е закажан за 6 јуни (вторник) со почеток од 17:30 часот во салата „Автокоманда“ во Скопје (делегирање за бараж-натпревар).

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како