Младинците одиграа нерешено со Португалија. Патникот на СП ќе се решава во последното коло

Младинците одиграа нерешено со Португалија. Патникот на СП ќе се решава во последното коло

Неизвесната завршница на квалификацискиот натпревар во СРЦ „Кале“ донесе нерешени 21-21 во клучниот меч за пласман на Светското младинско првенство помеѓу Македонија и Португалија. Победникот во квалификациската група ќе биде познат по одигрувањето на последните две средби кои се закажани за утре.

Крајно неизвесен натпревар полн со пресврти одиграа Македонија и Португалија во Скопје, додека и двете селекции во самата завршница имаа свои шанси за триумф. Мечот почна добро за нашиот состав кој одржуваше предност од 2 голови на почетокот, но во втората половина на првото полувреме, Португалците со добра игра во одбраната направија пресврт и на пауза заминаа со солидни 5 голови разлика (14-9). Во второто полувреме Македонија одигра далеку подобра одбрана, а во завршните моменти одличен на голот на нашата селекција беше Мартин Томовски и помогна нашите репрезентативци да го свртат резултатот во своја полза (21-20). Сепак, недостасуваше реализација за Македонија во самите последни моменти, а Португалците успеаја да изедначат и натпреварот заврши со нерешени 21-21.

Филип Талески беше најдобар стрелец во нашиот состав со 6 голови, додека по 3 реализираа Палевски и Велковски. По два гола постигнаа Димитриоски, Нелоски и Шилегов, додека во листата на стрелци со по еден гол се запишаа уште Арсеновски, Крстевски и Петровски.

Утре во СРЦ „Кале“ ќе се одиграат последните две средби од турнирот кои ќе го одредат и конечниот пласман на екипите на табелата, а со тоа и патникот на Светското Првенство. Најпрво Португалија игра против Полска од 12:00 часот, додека Македонија се среќава со селекцијата на Турција од 14:30 часот.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани, Ве известуваме дека Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член