Младинците ќе се борат за 7 место

Младинците ќе се борат за 7 место

Младинската машка репрезентација на Македонија ќе игра за 7 место на турнирот во Бугојно, откако во разигрувањето за пласман од 5 до 8 место загубија од Србија со 29-24.
Нашите младинци одиграа променливо во теков на натпреварот бидејќи иако на моменти имаа негатива од неколку гола, секогаш успеваше да се врати во игра. Во 54 минута намалија на 23-25, но без сила за пресврт.
Во борба за 7 место младинците ќе играат со поразениот од дуелот БиХ – Словачка.

СРБИЈА – МАКЕДОНИЈА 29:24 (15:12)

СРБИЈА: Јандриќ, Јуракиќ, Дамјановиќ 1, Буњевчевиќ, Кљајиќ 9, Ратковиќ, Максиќ 3, Куртеш 1, Мијатовиќ 2, Сунајко, Павловиќ 3, Ивановиќ, Стојановиќ 1, Леовац 1, Радовановиќ 1, Воркапиќ, Поповиќ, Потпара 7
МАКЕДОНИЈА: Трпевски, Велковски 5(1), Давитковски 1, Ставридис 4, Апостоловски, Кузмановски 6, Крстевски 4, Ончев, Огњановски, Левковски, Димовски, Палевски 1, Мичев, Маркудов 3, Арсеновски, Кизиќ

СЕМАФОР: 3:2 (6.) 6:2 (12.) 7:5 (15.) 10:6 (22.) 13:9 (27.) 15:15 (33.) 19:15 (38.) 20:17 (42.) 22:20 (48.) 25:23 (54.) 28:23 (59.)

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве известуваме дека за ракометниот натпревар во рамките на ЕХФ

Информација до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитации