Металург 2 подобар од Преспа во баражот за Суперлигата

Металург 2 подобар од Преспа во баражот за Суперлигата

Екипата на Металург 2 и наредната сезона ќе се натпреварува во ВИП Суперлигата, откако на синоќешниот бараж натпревар што се играше на неутрален терен во Прилеп, ја совлада Преспа 2010 со 31-24.

Иако Преспа беше тимот што подобро го почна натпреварот и рано поведе со 6-2, скопјани до крајот на првото полувреме успеаја да ја надополнат негативата и да направат пресврт за водство од 15-14 на паузата. Се играше изедначено во првите минути во второто полувреме, кога Металург 2 при резултат 20-20 направи серија од 5-1 и го прв пат стигна до поопипливо водство кое не го испушти до крајот за конечни 31-24.

Димитар Димитриоски со 12 голови го предводеше Металург 2, а во листата на стрелци се запишаа и Танкоски со 7, Шилегов со 5, Лазаревски со 4 и Гошевски со 3 гола. Кај Преспа, прв стрелец беше Илија Јошевски кој постигна 6 голови, додека Антонио Наумовски додаде 5.

По овој бараж натпревар, познато е дека Металург 2 и наредната сезона ќе се натпреварува во Суперлигата, додека Преспа повторно ќе игра во Првата лига. Првите натпревари од лигашкиот дел се предвидени да се играат наредниот викенд.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,