Македонија со победа оди на ЕП

Сениорската репрезентација на Македонија против Црна Гора го одигра последниот подготвителен натпревар пред настапот на ЕП 2020 што ќе се одржи во Австрија, Шведска и Норвешка.

Нашата репрезентација последниот подготвителен период го обработува во Словенија во градот Лашко, каде што одиграа и два контролни натпревари против Словенија и Црна Гора.

Првиот натпревар нашата репрезентација го одигра во Слован Градец против селекцијата на Словенија. Натпреварот заврши со победа на Словенија 32:28 на полувреме 19:12.

Второт натпревар против Црна Гора заврши со победа на Македонија од 25:24 на полувреме (12:13).

Следни натпревари на Македонија се на ЕП 2020.

Распоред на натпревари:

10.01.2019 Македонија – Украина 20:30 часот
12.01.2019 Чешка – Македонија 16:00 часот
14.01.2019 Австрија – Македонија 18:15 часот

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како