Македонија поуспешна од Црна Гора во вториот пријателски натпревар

Македонија поуспешна од Црна Гора во вториот пријателски натпревар

Денес се одигра вториот пријателски натпревар помеѓу женските сениорски репрезентации на Македонија и Црна Гора. Македонската репрезентација поуспешна од репрезентацијата на Црна Гора, натпреварот заврши со резултат 21-17, на полувреме 09-09.

Репрезентацијата одигра одлично во текот на целиот натпревар, цврстата игра во одбраната и ефикасноста во нападите и донесоа резултатска предност од 4 погодоци, предност која ја задржаа до крајот на натпреварот.

За репрезентацијата на Македонија најефикасна ракометарка беше Ивана Гакидова со 6 погодоци, додека за репрезентацијата на Црна Гора беше Јелена Деспотович со 5 погодоци.

Официјален записник од натпреварот.

Овие контролни натпреварии претставуваа генерална проба на квалитетот пред бараж дуелите со Словенија за пласман на Мундијалот во Јапонија.

Претходно во 10:00 часот пријателски натпревар одиграа и младинските репрезентации на Македонија и Црна Гора. Поуспешна беше репрезентацијата на Македонија со резултат 27:25, на полувреме 14:15.

Официјален записник од натпреварот.

 

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,