Кадетките втори во Никшиќ, Владева е најдобар голман

Кадетките втори во Никшиќ, Владева е најдобар голман

Репрезентацијата на Македонија за ракометарки до 17 години го освои второто место на пријателскиот турнир во Никшиќ, кој го организираше домашниот клуб Левалеа.

Нашите девојки забележаа две победи и двапати одиграа нерешено, што не беше доволно да се стигне првопласираниот Будуќност.

Репрезентацијата предводена од Јулија Црвенковска го совлада домашниот Левалеа и Младост, додека одиграа нерешено со Будуќност (15-15) и со Бар. На последниов меч нашата селекција имала предност од 10-6 на полувреме, сепак не успеала да победи.

За најдобар играч на турнирот е прогласена македонската репрезентативка, Јована Владева. Оваа наша селекција се подготвува за Европското првенство кое од 13 до 23 август ќе се одржува во Скопје.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,