Кадетската машка репрезентација во група Ц на СП 2019

Кадетската машка репрезентација во група Ц на СП 2019

Кадетската машка ракометна репрезентација, денеска на извлекувањето во Базел ги доби петте противници.

На СП 2019 што ќе се одржи во Македонија во период од 06 до 18 август ќе учестуваат 24 репрезентации поделени во четири групи по шест репрезентации.

Селекторот на Македононја Данило Брестовац, генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски и претседателот на РФМ, Живко Мукаетов ги влечеа репрезентациите и групите во кои ќе настапат репрезентациите на претстојното СП.

Македонија имаше привилегија да одбере во која група ќе настапи на СП 2019, ја одбра групата Ц во која ќе се сретнат против репрезентациите на Данска, Бахреин, Јапонија, Аргентина и Нигерија.

СП МАКЕДОНИЈА 2019:

Група А: Словенија, Хрватска, Шпанија, Норвешка, Чиле, С. Арабија

Група Б: Унгарија, Шведска, Франција, Египет, К. Тајпеј, Канада

Група Ц: Македонија, Данска, Бахреин, Јапонија, Аргентина, Нигерија

Група Д: Србија, Исланд, Германија, Тунис, Бразил, Португалија

 

 

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за