Кадетите со драматична победа над Украина

Кадетите со драматична победа над Украина

Во максимално неизвесна завршница, Кадетската машка репрезентација на Македонија ја совлада Украина со 28-27 во третиот натпревар на ЕХФ Шампионатот што се одржува во Бугарија.

Македонија по само 5 минути игра поведе со 6-2, па и покрај тоа што во продолжението се играше главно изедначен натпревар, нашиот тим во ниту еден момент не ја испушти предноста. На полувремето разликата изнесуваше 3 голови за Македонија (17-14), во текот на второто полувреме неколкупати поведувавме и со 4 голови, сепак Украина на 5 минути до крајот се приближи до 1 гол негатива, а имаше и седмерец. Но Матеј Петковски го одбрани седмерецот на Украинците и не дозволи изедначување, а во неизвесната завршница нашите ракометари знаеја како да ја одржат предноста за конечен триумф од 28-27.

Димитар Димитриоски со 10 голови беше прв стрелец во нашиот тим, а 6 голови додаде Дарио Петровски. Марио Танкоски одлигра одличен меч на двата краја од теренот и со 5 постигнати голови го доби признанието за најдобар играч на мечот, Филип Арсеновски исто така имаше впечатлива улога во одбраната а постигна и 4 погодоци, а во листата на стрелци се запишаа и Мартин Серафимов со 2 голови и Томислав Јагуриновски со 1 гол.

Ова е трет триумф за нашите кадети во исто толку натпревари на ЕХФ Шампионатот што се игра во Бугарија. Утре е слободен ден, во петок се среќаваме со Косово, а во сабота ќе играме против Унгарија за крај на групната фаза. Последниот меч од Шампионатот кој ќе го одреди конечниот пласман се игра во недела.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како