Јуниорите подобри од Русија за 15 место на ЕП во Данска

Јуниорската репрезентација на Македонија (до 20 години) го заврши настапот на Европското Првенство во Данска на 15 позиција, откако во последниот меч ја совлада Русија по продолженија со 33-32.

Во тесен и изедначен натпревар со неколку пресврти, избраниците на Александар Јовиќ на полувреме заминаа со еден гол негатива (14-13), за во второто полувреме да направат пресврт и да поведат и со 3 гола. Сепак Русија успеа резултатски да се врати, а успеа и да се одбрани во последниот напад од регуларните 60 минути по кој со изедначен резултат (27-27) се замина во продолженија.

Добрата игра во одбраната на нашиот тим на почетокот на продолженијата донесе предност од 33-31, а Русија во самата завршница успеа да постигне само еден гол и да ги постави конечните 33-32 за Македонија.

Со овој натпревар нашите Јуниори го завршија настапот на Европското Првенство во Данска на 15-та позиција.