Извлечени полуфиналните двојки во Купот на Македонија

Извлечени полуфиналните двојки во Купот на Македонија

Денеска во просториите на РФМ се одржа извлекувањето на полуфиналните двојки во машка и женска конкуренција за Купот на Македонија 2017.

Во Купот во машка конкуренција, во полуфиналето би можеле да играат финалистите од минатата сезона, скопските ривали Вардар и Металург, доколку фаворизираниот Вардар успешно ја мине четвртфиналната фаза која дополнително треба да ја одигра. Во второто полуфинале ќе играат Охрид 2013 и дебитантот на Фајнл Фор турнирите, тимот на Еурофарм Работник од Битола. Фајнл Фор турнирот ќе се одригра во Битола на 20 и 21 мај 2017.

Во полуфиналето во женска конкуренција пак, ќе играат Вардар – Гевгелија и Металург – Прилеп. Фајнл Фор турнирот ќе се игра во салата „Автокоманда“ во Скопје на 19 и 20 мај 2017 година.

Куп на Македонија 2017, мажи – полуфинале:
РК Вардар/ГРК Борец/РК Радовиш – РК Металург
РК Охрид 2013 – РК Еурофарм Работник

Куп на Македонија 2017, жени – полуфинале:
ЖРК Вардар – ЖРК Гевгелија
ЖРК Металург – ЖРК Прилеп

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список