Извлечени групите за младинските шампионати до 19 и 17 години во женска конкуренција

Извлечени групите за младинските шампионати до 19 и 17 години во женска конкуренција

Во просториите на Европската Ракометна Федерација Виена,Австрија без извлечени групите за Шампионатите до 17 и 19 години во женска конкуренција.

Ракометарките до 19 години ќе учествуваат на Шампионатот во Клаипеда, Литванија од 15 до 21 јули 2019 година и се најдоа во групата Б заедно со репрезентациите на Литванија, Швајцарија и Грузија, додека во друга група ќе А ке бидат репрезентациите на Чешка,Турција, Фарски Острови и Косово.

Додека ракометарките до 17 години своето учество ќе го имаат во Пескара, Италија од 03 до 09 август во групата Б заедно со репрезентациите на Полска, Белорусија, Италија и Азербејџан, а во другата група А се најдоа репрезентациите на Чешка, Турција, Исланд, Косово и Израел.

извор: ЕХФ

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список