Извлечени четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка и женска конкуренција

Извлечени четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка и женска конкуренција

Денес во просториите на Ракометната федерација на Македонија се оддржа извлекувањето на четвртфиналните групи од Купот на Македонија во машка конкуренција и женска конкуренција.

Четвртфиналните групи во машка и женска конкуренција ќе се играат на 18/19 март 2023 година. Четирите победници на групите ќе обезбедат пласман на Фајнл Фор турнирот што ќе се игра на 14/15 мај 2023 година.

Куп на Македонија – Мажи:

Група 1 :

 • РК ВАРДАР 1961 – ГРК ОХРИД
 • РК ЈУНИОР К.В – РК СКОПЈЕ 2020

Група 2 :

 • РК РАДОВИШ – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
 • РК ПРОЛЕТ 62 – РК ГОЛДЕН АРТ КЛ7

Група 3 :

 • РК ПРИЛЕП – РК ВАРДАР НЕГОТИНО
 • РК БУТЕЛ СКОПЈЕ – РК АЛКАЛОИД

Група 4 :

 • РК СТРУГА – ГРК ТИКВЕШ 2014
 • МРК КУМАНОВО – РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Куп на Македонија – Жени:

Група 1 :

 • ЖРК ЧАИР СКОПЈЕ – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК
 • ЖРК СКОПЈЕ – РК СПАРТАК

Група 2 :

 • ЖРК ВАРДАР – ЖРК ШАМПИОН
 • РК ДЕСПИНА – РК КУЗМАН ВАРДАР

Група 3 :

 • ЖРК СТРУЖАНКА – ЖРК АСТИБО
 • ЖРК ОВЧЕ ПОЛЕ СУ – ЖРК МЕТАЛУРГ

Група 4 :

 • ЖРК ПЕЛИСТЕР 2012 – ЖРК ГЕВГЕЛИЈА
 • ЖРК КУМАНОВО – СЛОБОДЕН

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за