Ѓорче Петров ЖРК е шампион во пионерска женска лига

Ѓорче Петров ЖРК е шампион во пионерска женска лига

Екипата на Ѓорче Петров ЖРК е шампион во пионерска женска лига за сезона 2021/2022.

Денес во Скопје во салата Христо Батанџиев се одиграа полуфиналните и финалните натпревари. Екипи кои учествуваа во пионерскиот Ф4 беа екипите на РК Деспина, РК Скопје 2020, ЖРК Стружанка и Ѓорче Петров ЖРК.

Пионерскиот женски Ф4 започна со првиот полуфинален натпревар ЖРК Деспина – РК Скопје 2020. Натпреварот заврши нерешено во регуларниот дел 14:14 (06:04 на полувреме), а по изведувањето на пенали, поуспешна беше екипата на ЖРК Деспина.

Вториот полуфинален натпревар беше помеѓу екипите на Ѓорче Петров ЖРК и ЖРК Стружанка, а победник во овој дуел беше домаќинот Ѓорче Петров ЖРК со резултат 17:09 (11:03).

Натпреварот за 3-то место се одигра помеѓу екипите на РК Скопје 2020 и ЖРК Стружанка. Екипата на РК Скопје 2020 беше поуспешна во овој натпревар со резултат 19:17 (10:08).

Во финалето се сретнаа екипите на ЖРК Деспина и Ѓорче Петров ЖРК. Екипата на Ѓорче Петров ЖРК ја одбрани титулата во пионерска женска лига. Ѓорче Петров ЖРК во финалето ја победи екипата на ЖРК Деспина со резултат 25:14.

Конечен пласман на Ф4:
1. ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК
2. ЖРК ДЕСПИНА
3. РК СКОПЈЕ 2020
4. ЖРК СТРУЖАНКА

По завршување на натпрварот беа доделени и индивидуалните признаниа:

МВП
Стефани Ристиќ-РК СКОПЈЕ 2020
Најдобар стрелец
Јана Петровска-ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК
Најдобар голман
Зорица Хасановска- ЃОРЧЕ ПЕТРОВ ЖРК

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација Кирил Лазаров го објавува поширокиот список на ракометари за претстојните натпревари во рамки на Men’s EHF EURO 2024 Qualifiers

Селекторот на машката сениорска ракометна репрезентација, г-дин Кирил Лазаров го објавува поширокиот список

Информација

Почитувани спортски пријатели, Ве информираме дека г-дин Славе Николов поради зголемен ангажман како