Наши пријатели

Два порази на младите на турнир во Бугојно

Македонските младинска ракометна репрезентација не успеа да остварат победи на денешните натпревари на турнирот во Бугојно.

Во утринскиот меч со Полска, загубивме со 22-26, а во вечерниот, во дрматичен натпревар, примивме гол во последната секунда на дуелот со БИх, и загубивме со 33-34.

На тој натпревар со БиХ,  ракометарите на Македонија имале и два гола предност во финишот, но не успеале да ја додржат концентрацијата и дозволиле Босанците да направат серија и да им ја украдат победата. В. д. селекторот Влатко Неделковски имал хендикеп со тоа што не можел да смета на голманот Никола Кизиќ, но и на Горан Крстевски кој среде натпревар се здобил со повреда на препоните.

 

Македонија – БиХ 33-34

Македонија: Трпевски, Велковски 9, Давитковски, Ставридис, Апостоловски, Кузмановски 9, Крстевски 1, Ончев, Огњановски, Левковски, Димовски 4, Палевски 1, Мирчев 2, Маркудов 7, Арсеновски.

 

Македонија – Полска 22-26  

Македонија: Трпевски, Кизиќ, Велковски 2, Давитковски 3, Ставридис, Апостоловски, Кузмановски 4, Крстевски 4, Ончев 1, Огњановски, Левковски, Димовски 1, Палевски 6, Мирчев, Маркудов 1, Арсеновски.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright