Куп на Македонија

Денеска во просториите на РФМ се одржа извлекувањето на 1/8 финалните групи на Купот на Македонија во машка конкуренција. Носители во групите беа Вардар, Металург и двете најдобро пласирани екипи од есенскиот дел на првенството (РК Еурофарм Работник и РК Бутел Скопје). Четири групи се со по четири екипи, победниците ќе се пласираат на Фајнал фор турнирот.

Група 1 (домаќин РК Еурофарм Работник):

 1. РК Астраион
 2. РК Охрид 2013
 3. РК Еурофарм Работник
 4. РК Вардар Јуниор

Парови за 1/8 финале:

РК Астраион – РК Вардар Јуниор

РК Охрид 2013 – РК Еурофарм Работник

Група 2 (домаќин РК Металург):

 1. РК Радовиш
 2. РК Металург
 3. РК Јуниор К.В
 4. РК Пролет 62

Парови за 1/8 финале:

РК Радовиш – РК Пролет 62

РК Металург – РК Јуниор К.В

Група 3 (домаќин РК Бутел Скопје):

 1. ГРК Тиквеш
 2. РК Пелистер
 3. РК Бутел Скопје
 4. ГРК Борец

Парови за 1/8 финале:

ГРК Тиквеш – ГРК Борец

РК Пелистер – РК Бутел Скопје

Група 4 (нема домаќин):

 1. РК Вардар
 2. РК Струга
 3. РК Металург 2
 4. РК Прилеп

Парови за 1/8 финале:

РК Вардар – РК Прилеп

РК Струга – РК Металург 2

Победниците од натпреварите РК Вардар – РК Прилеп и РК Струга – РК Металург 2, играат меѓусебен натпревар (домаќин ќе биде победикот од натпреварот РК Струга – РК Металург 2) за пласман на фајнл фор.

Натпреварите ќе се играат на 20 и 21 април.

Сподели:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Останати вести

Известување до медиуми

Почитувани претставници на медиумите, Ракометната Федерација на Македонија Ве известува дека апликациите за акредитации за