Наши пријатели

Пораз од Чешка во вториот квалификациски натпревар за пласман на ЕП 2020

мкд жени 1

Сениорската женска репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Чешка во вториот натпревар од групната фаза за пласман на ЕП 2020 во Норвешка и Данса, натпреварот се одигра во СЦ “Борис Трајковски„ во Скопје, во рамки на ЕХФ неделата.

Во вториот натпревар од квалификациите сениорката репрезентација на Македонија загуби со резултат 29:37, на полувреме 14:14.

Натпреварот го почнавме добро и храбро и ниту една од двете репрезентации не успеа резултатски да се одлепи во изедначеното прво полувреме и се замина на одмор со нерешен резултат 14:14.

Во второто полувреме Чешка со одлична игра во нападот и одбраната своето водство го зголемуваше и во 47 минути имаше шест погодоци предност. Селекцијата на Чешка рутински ги одигра последните минути од натпреварот и на крај славеше со конечни 29:37.

За нашиот национален тим најефикасна ракометарка беше Елена Ливриниќсо 12 постигнати погодоци, а 5 погодоци постигна Елена Ѓеорѓиевска, а по 4 постигнаа Гакидова Ивана и Сара Ристовска. За репрезентацијата на Чешка најефикасна ракометарка беше Луси Сатрапова со 11 погодоци, додека Доминика Захова и Маркета Јерабкова постигнаа по 7 погодоци.

Следен противник на Македонија во квалификациите е селекцијата на Португалија.

71132359_2450280461724691_2335217162429399040_n 71188964_2430423373715290_4157668671994462208_n 71539057_2375915705860122_1860133198978088960_n

Фото: Филип Вирановски (Гол.мк)

 

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright