Наши пријатели

Македонија против Шпанија ја отвора втората фаза на ЕП

mkd varazdin

Сениорската машка ракометна репрезентација денеска ги почнува настапите во втората фаза на Европското Првенство во Хрватска. Прв противник за избраниците на Раул Гонзалез е селекцијата на Шпанија.

Натпреварот што ќе се игра во Вараждин Арена е закажан да почне од 20:30 часот, а се очекува голем број македонски навивачи да ги бодрат нашите ракометари од трибините. Селекторот Гонзалез пред овој натпревар направи една измена во составот, го вклучи Филип Лазаров кој ќе биде дел од 16-те ракометари на местото на Никола Маркоски.

Македонија со 3 бода моментално се наоѓа на третото место на табелата, со бод помалку но и натпревар помалку од Данска и Германија кои веќе го одиграа своето прво коло во главната фаза. Шпанија се наоѓа веднаш зад Македонија на табелата со 2 бода, откако во првата групна фаза славеше убедливо над Чешка (32-15), додека од Данска доживеа пораз (25-22). Денеска покрај средбата Македонија – Шпанија, во Вараждин ќе се одигра и натпреварот Германија – Данска кој ќе почне од 18:15 часот.

Македонија и Шпанија последен пат се сретнаа во јануари 2017 година на Светското Првенство во Франција и тогаш Шпанија славеше со 29-25. Последен пат на Европските Првенства меѓусебе играа во 2014 година во Данска, кога Шпанија победи со 33-22.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright