Македонските кадети со пресврт го совладаа Косово

Македонските кадети со пресврт го совладаа Косово

Иако на полувреме заминаа со негатива од 15-13, избраниците на Иле Темелковски во вторите 30 минути примија речиси двојно помалку голови и со пресврт славеа против селекцијата на Косово со 25-23. Со четири победи од исто толку натпревари, нашите кадети утре го очекуваат дербито против Унгарија кое ќе решава за пласман во финалето на ЕХФ Шампионатот.

И покрај добриот почеток на нашите кадети и водството од три голови, пред крајот на првото полувреме следуваше пад во играта, пред се во одбраната, кој му донесе на тимот на Косово предност на паузата од 15-13. Сепак, во второто полувреме, мотивирани за пресврт нашите ракометари успеаја да изедначат, а во неколку ситуации и да поведат со по 2 голови предност. При резултат 23-21 за Македонија на 5 минути до крајот, нашиот тим се најде во ситуација да игра со двајца ракометари помалку на теренот, но и покрај тоа што Косово успеа да изедначи на 23-23, завршницата повторно и припадна на Македонија за конечен триумф од 25-23.

Голманот Матеј Петковски имаше неколку значајни одбрани во второто полувреме и го доби признанието за МВП на мечот. Најпрецизен во нашите редови беше Димитар Димитриоски со 8 голови, Јагуриновски додаде 5 гола, а Арсеновски беше стрелец на 4. Петровски и Танковски постигнаа по 3 голови, а во листата на стрелци се запиша Мице Шилегов со 2 гола.

Ова е четврта победа од исто толку натпревари за Македонија на ЕХФ Шампионатот, а во групната фаза преостанува уште дербито против Унгарија кое на програмата е во сабота од 18:00 часот по македонско време и кое ќе претставува директна битка за пласман во финалето на турнирот.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за