Македонија поразена од Чешка за крај на полуфиналните надежи

Македонија поразена од Чешка за крај на полуфиналните надежи

И покрај водството во речиси целиот тек од натпреварот во Вараждин, селекцијата на Македонија доживеа пораз од Чешка со 25-24, со што испадна од трката за полуфинале на ЕП. Натпреварот против Данска е последен за нашите репрезентативци во втората фаза.

И покрај отсуството на капитенот Кирил Лазаров кој се повреди на претходната средба со Шпанија, Македонија добро го почна натпреварот и со одлична игра во одбраната рано дојде до 4 гола предност (6-2). Избраниците на Раул Гонзалез го одржуваа тоа водство во текот на целото прво полувреме, сепак непосредно пред паузата, Чешка и во моменти кога имаше ракометар помалку на паркетот, постигна два гола во серија и на полувреме се замина со 13-11 за Македонија.

Во текот на првите 10 минути од второто полувреме разликата повторно се зголеми, Македонија поведе и со најубедливи 20-15, но немаше сили во завршницата да ја задржи предноста, Чешка предводена од својот голман успеа комплетно да се врати и да направи пресврт во самата последна минута за победа од 25-24.

Филип Талески со 5 гола беше најдобар стрелец во нашиот тим, Велковски, Стоилов и Миркуловски кои одиграа одличен натпревар постигнаа по 4 погодоци. Дејан Манасков беше стрелец на 3 гола, Кирил Лазаров реализираше два седмерци, а по еден гол постигнаа и Георгиевски и Пешевски. Борко Ристовски одбрани 11 удари од кои 7 само во првото полувреме.

Со овој пораз, Македонија ги загуби шансите за полуфинале на ЕП во Хрватска. Останува борбата за третата позиција на табелата која би водела во разигрување за 5 место на Првенството. Последниот натпревар од главната фаза Македонија го игра денеска против Данска од 18:15 часот.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

Информација

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денес Ракометната Федерација на Македонија ја

Информација за медиуми

Почитувани, Ракометна Федерација на Македонија (РФМ) работи, постапува и одлучува единствено согласно утврдените

Информација

Почитувани, Ве информираме Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија, согласно Член 35,