Кадетска репрезентација на Македонија – список на повикани ракометари на собир

Кадетска репрезентација на Македонија – список на повикани ракометари на собир

Селекторот на машката кадетска репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, го објави списокот од 22 ракометари што ги повика на првиот собир за почеток на подготовките за ЕХФ Шампионатот што во периодот од 10 до 19 август ќе се игра во Грузија.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРИ:

Виктор Василевски, Дарко Кондев, Марко Божиновски, Игор Ѓорѓиев, Дејан Џигероски, Бобан Каковски, Мартин Карапалески, Мартин Серафимов, Васил Витанов, Ненад Костески, Ален Ќосевски, Кристијан Симоноски, Андреј Митиќ, Симон Гучевски, Кристијан Анѓелкоски, Бојан Солев, Марко Кизиќ, Давид Даев, Теодор Тодески, Мартин Ивановски, Александар Стојков, Димитар Ристовски

Подготовките на кадетите ќе се одржат во Маврово, а заминувањето за Маврово е предвидено за вторник (31 јули 2018) од 11:30 часот од пред канцелариите на РФМ во Скопје.

Кадетската репрезентација на Македонија (до 18 години) на ЕХФ Шампионатот во Грузија се наоѓа во групата А заедно со селекциите на Швајцарија, Фарски Острови, Естонија, Литванија и Луксембург. Првопласираните две селекции ќе се пласираат во полуфиналето на турнирот, а само освојувачот на турнирот ќе обезбеди место на наредното Европско Првенство.

Сподели:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Останати вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од

Известување до медиуми

Ракометната Федерација на Македонија Ве информира дека апликациите за акредитирање на претставниците на медиумите за