Наши пријатели

Сениорите ги почнаа подготовките за баражот за СП

91911-bilo-shto-bilo-sega-site-zaedno-za-makedonija-fotogalerija

Сениорската машка ракометна репрезентација на Македонија, од вчера ги почна подготовките за претстојните два бараж-натпревари против Чешка за пласман на Светското Првенство 2017.

Селекторот Лино Червар се состана со ракометарите во хотелот „Александар Палас“ каде во присуство на поголем број медиуми беа презентирани и првичните планови за текот на подготвителниот период.

Неколкумина ракометари не беа присутни на првиот собир поради обврски на клупски план, а репрезентацијата ќе се комплетира во текот на наредните денови.

Во попладневниот термин во СЦ „Борис Трајковски“ се одржа и првиот тренинг, а до заминувањето за Злин на 10 јуни ќе се тренира редовно, по два пати дневно во Скопје. Првиот натпревар против Чешка на гостински терен го играме на 11 јуни, додека реваншот во Скопје е закажан за 15 јуни. Победникот од бараж-двомечот ќе се пласира на СП во Франција 2017 година.

Фото: Sportmedia.mk

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright