Наши пријатели

Пораз од Шведска во првиот натпревар на СП 2021

Сениорската машка репрезентација на Македонија загуби од селекцијата на Шведска во првиот натпревар  на СП 2021 во Египет. Македонскиот тим беше рамнправен во првите дваесет минути од натпреварот. При резултат 9-9 имавме и напад за водство, но потоа влеговме во лош период во кој Шведска стигна до 5 гола предност.

Во второто полувреме Шведска повторно со одлична игра во нападот и одбраната своето водство го зголемуваше, па селекторот на Македонија, Данило Брестовац, шанса им даде на сите ракометари да играат. Долго време резулатот, односно негативата беше едноцифрена, но во финишот одново направиме неколку грешки и конечно средбата заврши со резултат 32-20 за Шведска.

МКД

Најефикасни ракометари во Македонската репрезентација беа Кирил Лазаров со пет гола, а по два постигнаа Стојанче Стоилов, Марио Танкоски, Жарко Пешевски, Ненад Костески и Мартин Поповски. За селекцијата на Шведска најефикасен ракометар беше Ване со единаесет, и Персон со шест погодоци.

Следниот натпревар на репрезентацијата на Македонија е в сабота од 18:00 часот против репрезентацијата на Египет.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright