Наши пријатели

Младинците ги почнуваат подготовките за СП во Алжир

SP U21 (rakomet-kvalifikacii) Makedonija-Portugalija 05.01.2017-7141

Селекторот на Машката младинска репрезентација на Македонија (до 21 година), Иле Темелковски, повика 16 ракометари на првиот собир од подготовките за Светското младинско првенство што во втората половина на јули ќе се игра во Алжир.

Собирот ќе се одржи на 10 јуни (сабота) со почеток од 10:00 часот во салата „Македонско Сонце“ во Скопје.

Поради настапот на Сениорската машка репрезентација во Квалификациите за ЕП 2018, неколкумина првотимци од младинската селекција не се наоѓаат на списокот, но Темелковски во оваа прва фаза ќе работи со сите останати ракометари, додека членовите на Сениорската селекција ќе се приклучат директно во втората фаза од подготовките што ќе се одвива во Маврово.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ РАКОМЕТАРИ ЗА ПРВ СОБИР НА МЛАДИНСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА:
Никола Даниловски, Димитар Димитриоски, Давор Палевски, Мице Шилегов, Томислав Јагуриновски, Филип Арсеновски, Милан Лазаревски, Дејан Кукуловски, Горан Крстевски, Марио Танкоски, Стефан Трпчевски, Дарио Петровски, Михаил Аларов, Иван Џонов, Мартин Серафимов, Марко Кизиќ.

Младинската машка репрезентација на Македонија, на СП во Алжир што ќе се игра од 18 до 30 јули 2017 година, ќе настапи во групата Ц каде ќе се сретне со Шпанија, Тунис, Бразил, Русија и Брукина Фасо.

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright