Наши пријатели

Младинките во втор барабан за ждрепката за ЕП во Шпанија

mladinki-trening-1-624x427

Македонските ракометни репрезентативки до 19 години се сместени во вториот „шешир“ за ждрепката за Европското првенство во Шпанија. По квалификациите кои се одржаа во Скопје и трите победи над Исланд, Холандија и над Црна Гора, нашите девојки го кренаа својот рејтинг и добија место во второто друштво по квалитет.

Во ист „шешир“ со Македонија ќе биде светскиот првак од ланското лето, репрезентацијата на Романија, потоа Норвешка и Данска. Носители, пак, се шампионот и вицешампионот од минатото ЕП во оваа категорија, Шведска и Русија и уште Данска и Португалија.

Ждрепката ќе се влече во Валенсија, на 5 мај, а ЕП е предвидено во периодот од 23 јули до 2 август.

 

Барабан 1: Шведска, Русија, Данска, Португалија

Барабан 2: Македонија, Романија, Норвешка, Хрватска

Барабан 3: Унгарија, Германија, Шпанија, Црна Гора

Барабан 4: Франција, Белорусија, Србија, Литванија

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright