Наши пријатели

Македонија го заврши настапот на ЕП

EHF EURO 2020 (rakomet) Makedonija-Avstrija 14.01.2020-6831

Македонија го заврши настапот на ЕП по првата фаза со пораз во последното коло од прелиминарната рунда од домаќинот Австрија.

Последната битка беше на се или ништо, овој пат, за жал се враќаме назад. Не недостасуваше мотив, желба и борбеност, но не ги искористивме шансите што ни се укажаа и што ги создадовме во текот на натпреваот. Австрија поведе со 4-1 по пет минути игра, но се врати македонскиот тим со три гола по ред се врати во игра и во 8 минута беше 4-4, а уште имавме и напад за водство.EHF EURO 2020 (rakomet) Makedonija-Avstrija 14.01.2020-6931

Потоа почна падот, две промашувања ја однесоа Австрија до водство од 8-6, но намаливме на 7-8, а потоа најдобриот австриски ракометарр Никола Билик ја преземе одговорноста во свои раце и донесе водство на Австрија од 10-7. По ова се играше гол за гол, а и среќата ни го заврте грбот, па трите следни гола во мрежата на македонскиот голман беа буквално низ иглени уши. Но, се уште беавме во игра до 24 минута намаливме на 10-13.

Потоа следеа серија на наши грешки, одбраната беше слаба и Австрија поведе со 18-10. До крајот на полувремето, само ублаживме на 18-12. Ништо подобро не беше ни второто полувреме. Австрија во 42 минута водеше и со 10 гола разлика (26-16 ) Во финишот Македонија успеа да го убалжи поразот и на крајот првенството го заврши на 15 место.

EHF EURO 2020 (rakomet) Makedonija-Avstrija 14.01.2020-7130

Слични вести

Ракометна Федерација на Македонија, бул. "Кузман Јосифовски - Питу" бр. 15, 1000 Скопје © 2015 Copyright